O akcji

URATUJMY ŚWIĘTA!

Co roku przed Bożym Narodzeniem zapraszamy do pomocy osobom potrzebującym i przekazywania im produktów żywnościowych. Do tej pory Świąteczna Zbiórka Żywności była dużym wydarzeniem, które odbywało się m.in. dzięki wielkiej pomocy i zaangażowaniu wolontariuszy – w zeszłym roku przy wsparciu ponad 50 000 osób pozyskaliśmy w sklepach aż 780 ton żywności. W tym roku sytuacja jest wyjątkowa – pandemia sprawiła, że nie możemy zorganizować akcji w tej formule i dlatego powstał charytatywny sklep: zbiorkazywnosci.pl. Nie ma w nim prawdziwych produktów, ale jest za to coś ogromnie ważnego: szansa na uratowanie czyichś Świąt! Wystarczy kupić wirtualny koszyk z produktami. Przed dokonaniem zapłaty należy wybrać Bank Żywności, do którego mają zostać przekazane środki. Tym samym można pomóc lokalnej społeczności, sąsiadom, osobom w trudnej sytuacji życiowej, którzy być może mieszkają przy naszej ulicy. Niech dla wszystkich Święta będą godne, a nie głodne. Razem możemy sprawić, żeby nikt nie obchodził ich przy pustym stole.

KOMU POMAGAMY?

W Polsce ok. 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli miesięcznie dysponuje kwotą poniżej 600 zł. Dla wielu z nas utrzymanie się za tak małe pieniądze jest po prostu niemożliwe. A dla tych osób codziennym wyzwaniem jest decyzja, czy zapłacić rachunki, kupić leki czy jedzenie. Pandemia niestety dodatkowo pogorszyła sytuację – zwolnienia z pracy, upadki firm, przymusowa izolacja spowodowały, że potrzebujących przybywa i coraz więcej ich zwraca się o wsparcie do Banków Żywności. Pomagamy osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym, bezdomnym, samotnym rodzicom – każdemu, kto jest w kryzysie i boryka się z poważnymi problemami, także osobom na kwarantannie, poszkodowanym przez pandemię. Często są to przejściowe kłopoty, np. po nagłej stracie pracy i dzięki naszemu wsparciu, ktoś może poradzić sobie z trudnościami, stanąć na nogi.

JAK DZIAŁAJĄ BANKI ŻYWNOŚCI?

Naszą misją jest ratowanie jedzenia przed zmarnowaniem i przekazywanie go potrzebującym. 31 Banków Żywności w całej Polsce codziennie odbiera ze sklepów i od producentów niesprzedane, ale dobre jakościowo produkty. Są to zazwyczaj owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo. Następnie przekazujemy je do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, domów pomocy społecznej, świetlic środowiskowych, noclegowni, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek.

Dodatkowo dwa razy w roku, w okresie wielkanocnym i przed Bożym Narodzeniem, organizujemy zbiórki żywności, ponieważ chcemy w tym szczególnym czasie zapewnić podopiecznym także brakujące produkty, których nie ratujemy na co dzień – a więc te z długim terminem ważności, m.in.: mąkę, kaszę, cukier, makaron, olej, przetwory, bakalie czy słodycze. Zależy nam na tym, żeby osoby potrzebujące mogły przygotować pełnowartościowe posiłki i spędzić Święta tak jak każdy z nas – przy zapełnionym stole, w spokojnej i domowej atmosferze.

Więcej informacji o naszych działaniach znajdziecie na: www.bankizywnosci.pl