O akcji

URATUJMY ŚWIĘTA!

Od ponad 20 lat, dwa razy w roku, przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą organizujemy zbiórki żywności. W sklepach w całej Polsce możecie spotkać naszych wolontariuszy, którzy zachęcają do pomocy osobom potrzebującym i przekazywania im artykułów spożywczych. W poprzednich latach pomagało nam co roku kilkadziesiąt tysięcy osób, dzięki którym zbieraliśmy prawie 1000 ton żywności. Niestety pandemia sprawiła, że obecnie nie możemy organizować tak dużej akcji jak we wcześniejszych latach i dlatego powstał charytatywny sklep: zbiorkazywnosci.pl. Nie ma w nim prawdziwych produktów, ale jest za to coś ogromnie ważnego: szansa na uratowanie czyichś Świąt! Wystarczy kupić wirtualny koszyk z produktami. Przed dokonaniem zapłaty należy wybrać Bank Żywności, do którego mają zostać przekazane środki. Tym samym można pomóc lokalnej społeczności, sąsiadom, osobom w trudnej sytuacji życiowej, którzy być może mieszkają przy naszej ulicy. Niech dla wszystkich Święta będą godne, a nie głodne. Razem możemy sprawić, żeby nikt nie obchodził ich przy pustym stole.

KOMU POMAGAMY?

W Polsce ok. 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli miesięcznie dysponuje kwotą poniżej 600 zł. Dla wielu z nas utrzymanie się za tak małe pieniądze jest po prostu niemożliwe. A dla tych osób codziennym wyzwaniem jest decyzja, czy zapłacić rachunki, kupić leki czy jedzenie. Pandemia niestety dodatkowo pogorszyła sytuację – zwolnienia z pracy, upadki firm, przymusowa izolacja spowodowały, że potrzebujących przybywa i coraz więcej ich zwraca się o wsparcie do Banków Żywności. Pomagamy osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym, bezdomnym, samotnym rodzicom – każdemu, kto jest w kryzysie i boryka się z poważnymi problemami, także osobom na kwarantannie, poszkodowanym przez pandemię. Często są to przejściowe kłopoty, np. po nagłej stracie pracy i dzięki naszemu wsparciu, ktoś może poradzić sobie z trudnościami, stanąć na nogi.

JAK DZIAŁAJĄ BANKI ŻYWNOŚCI?

Naszą misją jest ratowanie jedzenia przed zmarnowaniem i przekazywanie go potrzebującym. 32 Banki Żywności w całej Polsce codziennie odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, ale dobre jakościowo produkty. Są to zazwyczaj owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo. Następnie przekazujemy je do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, domów pomocy społecznej, świetlic środowiskowych, noclegowni, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek.

Dodatkowo dwa razy w roku, w okresie wielkanocnym i przed Bożym Narodzeniem, organizujemy zbiórki żywności, ponieważ chcemy w tym szczególnym czasie zapewnić podopiecznym także brakujące produkty, których nie ratujemy na co dzień – a więc te z długim terminem ważności, m.in.: mąkę, kaszę, cukier, makaron, olej, przetwory, bakalie czy słodycze. Zależy nam na tym, żeby osoby potrzebujące mogły przygotować pełnowartościowe posiłki i spędzić Święta tak jak każdy z nas – przy zapełnionym stole, w spokojnej i domowej atmosferze.

Więcej informacji o naszych działaniach znajdziecie na: www.bankizywnosci.pl